Odborné zpracování sbírky militárií


V letošním roce jsme se zaměřili mj. na odbornou klasifikaci a popis předmětů ze sbírky militárií. Převážnou část sbírky představují chladné zbraně, z nichž vám představujeme čtyři pozoruhodné exempláře. Zbraně určil oslovený specialista.

1. Kozácká šavle typu šaška
Rusko, začátek 20. století, používaná v době 1. světové války (ruská občanská válka)

1-Kozácká šavle typu šaška

2. Šavle či tesák
Rusko, vyrobena v průběhu 1. světové války
Používaná za ruské občanské války

2-Šavle či tesák

3. Hasičský tesák důstojnický
Nemá hrot, z jedné strany pilovité ostří
Rakousko, kolem r. 1870
Dekorace s hasičskými motivy

3-Hasičský tesák důstojnický

4. Indonéská bojová dýka kris
Vyrobena pravděpodobně na ostrově Jáva v 1. polovině 19. století
Statutární osobní zbraň s využitím pro souboje - vlnité ostří způsobovalo větší zranění

4-Indonéská bojová dýka kris

Covidová infolinka – očkování


Po distribuci roušek a respirátorů pracovnice muzea opět pomáhají v boji s koronavirem - od čtvrtka 18. 3. formou infolinky, kde jsou podávány informace o očkování občanů věkové kategorie 70+.

Více viz
https://covid-slany.cz/

FB covid infolinka muzejni pracovnic e pomáhají už 70+ ilustrační foto

Velvarská brána získá novou elektroinstalaci


Ve středu 17. března odpoledne bylo dokončeno vyklizení Velvarské brány, a to před vznikem nové elektroinstalace. Práce budou probíhat v jarním období v režii odboru správy majetku MěÚ Slaný, akci provede firma TREL s.r.o. Následně bude instalována obnovená expozice opevnění města a poté bude brána opět zpřístupněna veřejnosti.

14

Restaurování dvojice habsburských portrétů


Od počátku roku probíhají restaurátorské práce na dvojici vzácných maleb z výtvarné sbírky našeho muzea. Jde o portréty postav z nejvyšších kruhů raného novověku: českého krále a římského císaře Ferdinanda III. (1608—1657) a jeho první choti Marie Anny Španělské (1606—1646). S identifikací děl pomohl jednak přední český historik umění prof. Vít Vlnas, jednak naši vzdálení kolegové z Vídeňské univerzity. Obrazy byly součástí výzdoby martinického zámku ve Smečně. Není divu - Ferdinand III. měl podobně jako jeho otec Ferdinand II. k rodině Martiniců blízko. Jeho blízkým spolupracovníkem a důvěrným poradcem totiž byl Jiří Adam z Martinic (1602—1651). V průběhu staletí byly portréty bohužel nevhodně upravovány a doplňovány, malba je navíc velmi zestárlá. Právě proto bylo přistoupeno k restaurování, o jejímž výsledku vás budeme informovat. Náročné práce se ujala MgA. Denisa Cirmaciová, Ph.D. (Akademie výtvarných umění v Praze). Snad budeme výhledově moci obě díla vystavit pro veřejnost...

(Na snímcích je stav obrazů před restaurováním.)

IMG_4125IMG_4123

Nové e-mailové adresy


V lednu a únoru ve Vlastivědném muzeu ve Slaném probíhá změna e-mailových adres zaměstnanců muzea. Nový jednotný formát je prijmeni@muzeumslany.cz, případně pruvodce@muzeumslany.cz. Stávající e-mailové adresy nicméně bude možné využívat přibližně do konce tohoto roku. Akce je koordinována s IT pracovníky muzea a MěÚ Slaný.

nové e-maily - infografika

Nová telefonní čísla


Ve Vlastivědném muzeu ve Slaném probíhá optimalizace telefonního systému. Zejména dojde k zrušení některých málo využívaných pevných linek. Pro provoz ve Slaném jsou již zavedeny 2 nová čísla - mobilní telefony (viz infografika, zatím zkušební provoz). Nejširší veřejnost tímto žádáme o využívání těchto 2 nových čísel. Na všechna původní čísla pevných linek se zatím ještě dovoláte, o úplném zrušení vybraných linek budeme včas informovat.

Děkujeme za pochopení.

nová telefonní čísla - infografika

PF 2021


Vážení přátelé slánského muzea,

přejeme vám všem veselé Vánoce a lepší nový rok 2021.

PF 2021 Muzeum Slaný

Otevření výstavy 13 kilometrů objevů


hlavní budova muzea

Ve středu
16. a čtvrtek 17. prosince 2020 je výstava 13 kilometrů objevů otevřena pro veřejnost. Ve čtvrtek 17. 12. bude výjimečně otevřeno do 18 hodin! Poté (od pátku 18. prosince) bude opět uzavřena v souladu s rozhodnutím vlády. Po zbytek prosince a po Novém roce bude výstava otevřená, pokud to dovolí aktuální opatření. Děkujeme za pochopení.

V budově muzea si můžete zakoupit upomínkové předměty k výstavě (pexeso, magnetky, pracovní sešity pro děti, pohlednice a doprovodná publikace). Vstupné je 70 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti do 15 let, studenty a důchodce.

Současně žádáme veřejnost o dodržování platných hygienických opatření.

Život pod vulkánem - J. J. Brádka - nová kniha o pražském předměstí


Dlouho očekávaná publikace Život pod vulkánem slánského rodáka Jana J. Brádky vyjde již za pár dní! Kniha o pražském předměstí našeho města je plná poutavého textu, skvělých autorských kreseb a bohaté fotografické přílohy. Udělejte radost sobě nebo svým blízkým třeba pod stromečkem!
Naplánovaný křest se z důvodu vládního nařízení nemůže uskutečnit. Knihu tak bude možné zakoupit v improvizovaném výdejním okénku v podloubí muzea ve dnech
18.—20. listopadu a 9.—11. prosince, a to vždy v čase 9.00—11.00 a 14.00—16.00.
Pro rezervaci knihy nebo domluvu jiného způsobu předání publikace nás, prosím, kontaktujte na kubrova@meuslany.cz, tel. 312 517 990. Děkujeme za pochopení a váš zájem o kvalitní regionální literaturu.

Život pod vulkánem_obálka_bar

Odložení otevření výstavy


V souladu s aktuálními opatřeními proti šíření covid-19 jsme nuceni odložit zahájení výstavy 13 kilometrů objevů na neurčito. Vernisáž plánovaná na 21. 10. tedy neproběhne. Výstava je nicméně stále v přípravě dle původního plánu. O novém termínu vernisáže a zpřístupnění výstavy veřejnosti vás budeme včas informovat.

Děkujeme za pochopení.

13km objevů odloženo

Uzavření muzea


V souladu s usnesením vlády ze dne 8. 10. 2020
budou všechny provozy muzea od 12. 10. do 25. 10. 2020 veřejnosti uzavřeny.


O náhradních termínech plánovaných akcí vás budeme informovat.

zákaz vstupu