Čestmír Suška — Skulptury ve městě

Ve středu 31. května 2017 bude v 18 hodin v rámci Muzejní barokní noci zahájena venkovní výstava akademického sochaře Čestmíra Sušky, která nemá v našem městě obdoby.

Čestmír Suška je jednou z nejvýraznějších osobností současného sochařství. Pro muzeum a město Slaný je velkou ctí dočasně vystavit sochařovo vrcholné dílo, a to na několika místech.

Drobné skulptury budou umístěny v atriovém dvoře muzea, čtyři rozměrné sochy budou stát na travnatých plochách Masarykova náměstí (Ubrus, Tvor, Rybí kost a Ocelot), před kostelem sv. Gotharda (Hvězda naděje) a před gymnáziem (Sloup). Díla pochází z cyklu Rezavé květy, který mj. obsahuje řadu obřích cisteren, do kterých Čestmír Suška vyřezává jednoduché vzory, které známe z ubrusů, krajek, deček a dalších věcí, které nás denně obklopují.

„spojením delikátního vzoru s průmyslovou nádobou vznikají zajímavé skulptury se skrytými významy…“ — Čestmír Suška

Autor o svém díle říká, že: „spojením delikátního vzoru s průmyslovou nádobou vznikají zajímavé skulptury se skrytými významy.“ Čestmír Suška dále dodává: „Rád pracuji s hotovým tvarem, který buď vyrostl nebo ho někdo navrhl tak, aby fungoval, aniž by při tom myslel na krásu.“

Čestmír Suška — Skulptury ve městě

Součástí vernisáže 31. května 2017 v 18 hodin bude komentovaná prohlídka soch umístěných na Masarykově náměstí přímo s jejich autorem.