Jan Zach — slánský rodák a americký sochař

Na závěr května se můžete těšit na zcela mimořádnou událost: představení osobnosti slánského rodáka Jana Zacha (1914—1986), který byl dosud českému prostředí téměř zcela neznámý. Přednáška a představení nové knihy – malá galerie muzea, 30. května 2013 od 17 hodin.

Čtvrtek 30. května 2013 @ 17.00 Malá galerie muzea 274 01 Slaný, CZ
Jan Zach

Janu Zachovi se po dětství stráveném ve Slaném a studiu v Praze doslova otevřely dveře do světa, do Československa se však nikdy nevrátil. Tuto nezaměnitelnou a nesmírně zajímavou osobnost si připomínáme vydáním knihy o jeho životě a díle, a také doprovodnou přednáškou, kde poznáte mezníky jeho fascinující životní dráhy.

Kniha Jan Zach – Životní a umělecké křižovatky amerického historika umění Rogera Hulla zevrubně mapuje neuvěřitelné životní peripetie a vyspělé a rozsáhlé umělecké dílo Jana Zacha, proto jsme po odsouhlasení ze strany vydavatele amerického originálu knihy přistoupili k vydání české verze.

Všechny zvídavé můžeme ujistit, že čím hlouběji jsme pronikali do tajemstvím obestřeného odkazu Jana Zacha, čím více informací jsme o se o jeho osobě dozvídali, tím silnější zodpovědnost vůči odborné i laické veřejnosti, ale i samotnému Janu Zachovi jsme cítili.

Hrob Jana Zacha na Bubenečském hřbitově

Ze všech pozoruhodných jednotlivostí Zachova života můžeme zmínit např. jeho zakázky pro stavby legendárního nedávno zemřelého brazilského architekta Oscara Niemeyera. Pojítek Jana Zacha se světovou uměleckou elitou je však mnohem více.

Chcete-li poznat osobnost Jana Zacha blíže, pochopit jeho vazby ke Slanému a případně si zakoupit zmíněnou knihu, nenechte si ujít ve čtvrtek 30. května od 17 hodin v malé galerii muzea povídání Jana Čečrdleho a jeho hostů.

Vydání knihy je finančně podpořeno Městem Slaným.
Vstupné dobrovolné.

Ukázky z nové knihy Jan Zach — Životní a umělecké křižovatky

Jan Zach — slánský rodák a americký sochař

… po opuštění svého rodiště nasál to nejlepší z pražského uměleckého prostředí a unikl nacistické okupaci Československa díky tomu, že byl jako velký talent vyslán na světovou výstavu do New Yorku. V té době ještě netušil, že už se do své vlasti nikdy nevrátí. Osud jej zavál do Brazílie, poté do Kanady a nakonec do amerického Oregonu. Jeho talent, pracovitost, vnímavost a lidský přístup mu doslova otevřely cestu do světa.

V roce 1945, kdy skončila nacistická okupace Československa, uspořádal pro českou exilovou vládu v prostorách Brazilian Press Association v Riu výstavu fotografií českého průmyslu. V roce 1946 uspořádal výstavu děl českého malíře a grafika Václava Hollara a v témže roce připravil putovní výstavu děl současných brazilských a československých výtvarných umělců… V této době také potkal svou budoucí ženu.

Jan Zach – Zach's Brazil House, watercolor on paper, 1940s
Jan Zach — slánský rodák a americký sochař
Jan Zach – Bull Study, ink on paper, 16x19, 1940s (Schrager & Clarke Gallery)