Jižní Amerika — vernisáž a info o výstavě

Ambiciózní výstavní projekt „Jižní Amerika – Příroda a lidé“ Vám poodhalí exotické oblasti Povodí Orinoka a Amazonky, ale i další zajímavosti. Vernisáž je v hlavní budově muzea v úterý 5. června od 17 hodin.

Úterý 5. června 2012 @ 17.00 Budova muzea 274 01 Slaný, CZ

Ve Slaném dosud nevídaná výstava je tematicky laděná k letnímu období a rodila se prakticky po celý rok zejména za vydatné podpory Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, a také Velvyslanectví Bolívarovské republiky Venezuela.

Výstava je složena z několika dílčích součástí, které jsou propojeny v jeden kompaktní celek a budou rozmístěny v obou patrech hlavní budovy muzea. Slavnostní vernisáž v úterý 5. června od 17 hodin uvede venezuelský velvyslanec p. Victor Hérnandez, výstava však bude otevřena již u příležitosti Dne dětí 1. června a potrvá do 15. července.

Co konkrétně Vám nabídneme

Pantanal, Brazil 2002

V prvním patře to bude fauna Jižní Ameriky – soubor kreseb cestovatele, přírodovědce a výtvarníka Jana Dungela, který se svou ženou pravidelně podniká výpravy do pralesů na pomezí povodí Orinoka a Amazonky, kde společně objevují dosud málo zdokumentované nebo zcela neznámé živočišné druhy. Jan Dungel je dnes svými aktivitami proslulý daleko za hranicemi ČR, u nás je mj. spoluautorem řady cenných přírodovědných knih, známý je i z dokumentů České televize. Ostatně, ve středu 13. června od 19 hodin se budete v malé galerii muzea moci sami přesvědčit při promítání dokumentárního přírodovědného a cestopisného filmu „V Povodí Amazonky – Zvířata Jižní Ameriky“.

Další rozměr výstavě dodává expozice autentických předmětů jihoamerických indiánů. Uvidíte náčiní denní potřeby i rituální objekty, zbraně, ozdoby, nejrůznější nástroje, oděvy i nádoby, které laskavě zapůjčilo právě Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.

Slánské muzeum pak představí vlastní kolekci pestrobarevných jihoamerických motýlů a třešinkou na dortu a současně pojítkem Jižní Ameriky a Slaného je příběh čokoládovny Luka. Slavný slánský potravinářský podnik totiž sice zanikl po roce 1948, ovšem potomci majitelů se výrobě čokolády stále věnují – ve venezuelské Metropoli Caracasu!

Aby toho nebylo málo, tak jako doprovodný letní open air koncert k výstavě pořádáme přímo na slánském Masarykově náměstí vystoupení stále populárnější nadějné slánské skupiny, složené ponejvíce z absolventů místní hudební školy, kapely, která ve své hudbě propojuje prvky reggae, ska, rocku i elektroniky: Rastafidli Orkestra Vám zahrají zdarma ve čtvrtek 28. června od 19 hodin!

Hlavní budova muzea, 1. června—15. července 2012