Pohledy z bojiště — 1. světová válka ve fotografii a korespondenci ze Slánska

Výstava, která by nemohla vzniknout bez skvělé spolupráce s místními sběrateli a odbornou pomocí Vojenského historického ústavu, nabídne tři unikátní pohledy do dění tzv. Velké války, jejíž 100. výročí ukončení si spolu s oslavou vzniku samostatného Československa v říjnu připomeneme.

Jindřich Bišický – Rakouské polní opevnění u Liamakovců na levém břehu Dněstru v červnu 1915

Zveme vás na vernisáž výstavy ve středu 24. října v 18 hodin do výstavní síně v 1. patře muzea, kde budete moci mj. ochutnat stylovou nabídku občerstvení ze slánského pivovaru a restaurace Továrna.

Pohlednice malíře a ilustrátora Josefa Kyliese

Jak název napovídá, představeny budou dvě kolekce fotografické a jedna kresebná. Nejstarší jsou ručně malované pohlednice malíře a ilustrátora Josefa Kyliese (1890—1946), rodáka ze Studeněvsi, který byl nasazen na východní frontě v letech 1914—1915 a díky svému talentu nezaměnitelným způsobem zachytil válečné dění.

Hlavní „hvězdou“ výstavy je pak plukovní fotograf a později velvarský stavitel Jindřich Bišický (1889—1949), rodák ze Zeměch (mezi Velvary a Kralupy nad Vltavou), kterého můžeme zařadit mezi průkopníky reportážní fotografie, která má vysokou vypovídající hodnotu o místech, kde se spolu se 47. pěším regimentem pohyboval – tedy v Haliči a na italské frontě. Ne náhodou byly Bišického fotografie vystaveny také na Pražském hradě a zastoupeny jsou i v Národní galerii v Praze.

Konečně ze slánské muzejní sbírky pochází vzácná série snímků věnovaná převážně československé domobraně v letech 1918—1919. Fotografie pocházejí minimálně od pěti různých praporů a dokumentují jak jejich formování v Itálii, tak nasazení na Slovensku v maďarsko-československé válce.

Expozice představí ty nejlepší a nejcennější snímky a pohlednice ze všech tří kolekcí, vybrané předměty a dokumenty s tematikou 1. světové války a navíc také doprovodný katalog za příznivou cenu. Výstava bude otevřena až do 24. února 2019. Na výstavě spolupracujeme také s Patrií, z.s. a slánským gymnáziem.

Pohledy z bojiště — 1. světová válka ve fotografii a korespondenci ze Slánska

Jindřich Bišický – Hrad Duino u Terstu, kde se během 10. sočské bitvy mohli objevit i vojáci původem ze Slaného
Snímek upraveného torza italské houfnice ráže 210 mm
Jindřich Byšický – Italská houfnice ukořistěná rakouskými vojáky blízko Udine