Restaurování tzv. žirafového klavíru

Jedním z trvalých úkolů muzea je péče o svěřené sbírky včetně údržby a restaurování cenných historických exponátů. V září tohoto roku byla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR dokončena obnova jednoho z nejvýznamnějších hudebních nástrojů, který je umístěn ve stálé expozici muzea.

Jde o tzv. žirafový neboli vzpřímený klavír z 1. poloviny 19. století. Nástroj byl silně znečištěn, poškrábán, částečně napaden dřevokazným hmyzem, chyběly části architektury nástroje a tkanina v průchodech zvuku byla značně degradována.

Nelehké práce se ujal restaurátor, řezbár a betlémář Oldřich Čech, který je mj. autorem obnovy pohyblivého Betléma rovněž ve stálé expozici muzea. Piano bylo rozebráno, mechanicky očištěno, chemicky ošetřeno, byly doplněny chybějící partie. Závěrem byl nástroj opět sestaven a jeho povrchy byly efektně rozleštěny.

Na restaurovaný žirafový klavír se můžete přijít podívat do 1. patra muzea, do místnosti věnované interiérové výbavě aristokratických sídel.

Klavír před restaurováním
Spodní část rozebraného klavíru
Čištění klaviatury
Otevřený krk klaviru po vyčištění a ošetření